W ubiegłą sobotę cała Polska włączyła się w akcję „Narodowe Czytanie”. Inicjatywa ta od 6 lat realizowana jest również w Dobczycach przez Stowarzyszenie KAT, Stowarzyszenie Sympatyków i Absolwentów ZS w Dobczycach oraz Miejską Bibliotekę Publiczną, z udziałem przedstawicieli naszego Zespołu Szkół.

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa, a w 2016 roku „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, natomiast w ubiegłym roku czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Podczas tegorocznej edycji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie - osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

„Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa
„Dym” – Maria Konopnicka
„Katarynka” – Bolesław Prus
„Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) – Bruno Schulz
„Orka” – Władysław Stanisław Reymont
„Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefan Żeromski
„Sachem” – Henryk Sienkiewicz
„Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) – Henryk Rzewuski

 

2 września w poniedziałek w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20, zainaugurowane mszą św. w kościele MB Wspomożenia Wiernych

w Dobczycach. Uroczystość na boisku szkolnym poprowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Paulina Słodka, a wzięła w niej udział społeczność „Tischnera” oraz zaproszeni goście, m.in. wicestarosta Powiatu Myślenickiego Rafał Kudas, przedstawiciele lokalnych firm i zakładów ( m.in. Wawel SA, Polimerc sp. zoo, Alpha Technology,  ES-SYSTEM oraz firmy Pulsar, będącej sponsorem nowej pracowni elektrycznej w ZS), przedstawiciele służb mundurowych oraz LOK-u a także przewodnicząca Rady Rodziców Irena Stawicka.  

Podczas uroczystości dyrektor dobczyckiego „Tischnera”, Bogusław Lichoń, zwracając się do społeczności szkolnej, m.in. życzył osiągnięć i sukcesów w nadchodzącym roku, wyraził również wdzięczność Starostwu Powiatowemu za troskę i zaangażowanie w modernizację i rozwój bazy sanitarnej, sportowej i dydaktycznej naszego Zespołu, słowa podziękowania skierował także ku wspierającym naszą szkołę przedsiębiorcom i  Radzie Rodziców. Również w trakcie uroczystości dyrektor ZS Bogusław Lichoń oraz Komendant Powiatowy Policji inspektor Maciej Kubiak zawarli porozumienie, dotyczące współdziałania Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach z Zespołem Szkół w Dobczycach w zakresie edukacji na rzecz bezpieczeństwa publicznego i funkcjonowania Policji.  

Zostały wręczone również odznaki LOK dla dyrektora ZS Bogusława Lichonia i kierownika warsztatów szkolnych Pawła Kniaziowskiego.

Po uroczystości odbyły się spotkania młodzieży szkolnej z wychowawcami.

 W rozpoczętym dopiero co roku szkolnym w naszej placówce szkolnej funkcjonują 3 szkoły:

  • I Liceum Ogólnokształcące (klasa mundurowa, klasa policyjna, klasa ratownicza

i klasa strażacka),

  • Technikum Nr 1 (technik informatyk, technik mechatronik, technik elektronik, technik elektryk, technik budownictwa, technik fryzjer, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik technologii żywności)
  • Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 (kucharz, elektromechanik pojazdów samochodowych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz klasa wielozawodowa)

 Do naszego Zespołu Szkół w br. szkolnym dołączyło około 500 uczniów, którzy podejmą naukę w 17 oddziałach klas pierwszych (po szkole podstawowej i gimnazjum).  Łącznie bieżący rok szkolny rozpocznie w naszym Zespole 1060 uczniów w 38 oddziałach.

 

 

 

 

 

WYNIKI POWIATOWEGO KONKURSU PIOSENKI I POEZJI

3xM „MŁODOŚĆ-MIŁOŚĆ-MARZENIA”

 

Jury w składzie: pani Anna Stożek – redaktor naczelna miesięcznika „Tapeta”, prezes Stowarzyszenia KAT Dobczyce i nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 2 w Dobczycach; pani Magdalena Bednarska ze Szkoły Muzycznej nr 1 w Dobczycach, pani Dorota Mistarz reprezentująca Bibliotekę Publiczną w Dobczycach  oraz pani Justyna Dudzik – nauczycielka języka polskiego i prezes Stowarzyszenia Sympatyków i Absolwentów Zespołu Szkół w Dobczycach  oceniło występy recytatorskie i wokalne młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszego powiatu i zdecydowało o przyznaniu następujących miejsc:

W kategorii: PIOSENKA

I MIEJSCE ex aequo:

Alan Michalik – Zespół Szkół w Dobczycach

duet: Gabriela Motyka  - Szkoła Podstawowa w Raciechowicach i Dominik Oskwarek -  Zespół Szkół w  Dobczycach

                          II MIEJSCE ex aequo:

Julia Piwowarczyk – Szkoła Podstawowa nr 2 w Dobczycach

Patrycja Irzyk- Szkoła Podstawowa nr 4 w Myślenicach

III MIEJSCE

Katarzyna Kasperek- Szkoła Podstawowa nr 4 w Myślenicach

WYRÓŻNIENIE – nagroda Stowarzyszenia KAT Dobczyce

Mateusz Kukla – Szkoła Podstawowa w Głogoczowie

 

W kategorii: POEZJA

                                               I MIEJSCE

Ireneusz Ciaputa – Szkoła Podstawowa w Trzebuni

                            II MIEJSCE

Magdalena Klakla - Szkoła Podstawowa nr 2 w Dobczycach

III MIEJSCE

Wiktoria Błaszczyk- Szkoła Podstawowa nr 2 w Dobczycach

WYRÓŻNIENIE

Natalia Kursa- Szkoła Podstawowa nr 2 w Dobczycach

 

Wszystkich nagrodzonych zapraszamy na KONCERT LAUREATÓW,  który odbędzie się w auli Zespołu Szkół 1 kwietnia   2019 roku ( poniedziałek) o godzinie 12.00.

                                                              Organizatorzy:

Ewa Kapturkiewicz,

Agnieszka Półtorak-Ryś,

Katarzyna Jąkała

Nasza szkoła ponownie wzięła udział w IV edycji najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce "Jak nie czytam, jak czytam".

7 czerwca uczniowie przynieśli swoje ulubione książki i od godz. 10 w salach lekcyjnych, korytarzach i w innych miejscach na terenie szkoły odbywało się kilkunastominutowe czytanie. W tym roku do akcji w naszej placówce dołączyły przedszkolaki z grupy „Zające” z Przedszkola Samorządowego nr 3 w Dobczycach, mali goście wysłuchali bajki, przeczytanej przez Kingę Kowalczyk z kl. 2LO2 oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Koordynatorami akcji w ZS byli nauczyciele bibliotekarze, w organizację włączyli się również członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz nauczyciele i Dyrekcja szkoły.

Organizatorzy dziękują uczniom zaangażowanym w akcję: Paulinie Słodkiej, Radkowi Boczoniowi, Karolinie Nicie, Kindze Kowalczyk, Milenie Kuchcie, Adrianowi Sędzikowi oraz Michałowi Mrozowi. Podziękowania należą się również uczniom, którzy włączyli się do akcji czytania książek oraz zaangażowanym nauczycielom.

20 marca 2019 w odbyły się po raz XII w naszej Szkole Powiatowe Zawody Młodzieży Szkolnej w Informatyce.

Konkurs został przygotowany przez nauczycieli przedmiotów informatycznych.

W zawodach wzięły udział 24 drużyny ze szkół podstawowych oraz 3 zespoły ze szkół gimnazjalnych Powiatu Myślenickiego:

Wyniki Szkół podstawowych zawiera poniższa tabela

Miejsce

Imię i nazwisko

Ilość pkt

Nazwa Szkoły

1

Adam Gawlikowski

94

Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Jaworniku

Łukasz Zawada

2

Artur Radwański

90

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
 w Stadnikach

Karol Banaś

3

Aleksander Grzybek

89

Szkoła Podstawowa nr 2
im. Bohaterów Westerplatte w Myślenicach

Mateusz Pieprzyk

4

Bartosz Słoboda

85

Szkoła Podstawowa nr 1 im. K.K.Baczyńskiego
w Dobczycach

Leon Łukaszewski

5

Mikołaj Puchała

83,5

Szkoła Podstawowa nr 2

Żaba Mateusz

im. Jana Pawła II w Dobczycach

5

Milena Przęczek

83,5

Szkoła Podstawowa
im. Marii Konopnickiej w Brzączowicach

Eliza Kordula

6

Maciej Szewczyk

83

Szkoła Podstawowa nr 2

Michał Dubrowski

im. Jana Pawła II w Dobczycach

7

Marcin Klimala

81

Szkoła Podstawowa nr 1 im. K.K.Baczyńskiego

Kacper Kania

w Dobczycach

8

Zuzanna Talarek

80,5

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Daria Radwańska

 w Stadnikach

9

Bartłomiej Wójcik

80

Szkoła Podstawowa im. Tadeusz Kościuszki w Sieprawiu

Tomasz Suder

9

Pietro Molendys

80

Szkoła Podstawowa
im. Marii Konopnickiej w Brzączowicach

Małgorzata Braś

10

Miłosz Płatek

79

Szkoła Podstawowa nr 2
im. Bohaterów Westerplatte w Myślenicach

Mateusz Żegleń

11

Marcelina Szewc

74,5

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Kamila Stojek

 w Stadnikach

11

Dominik Strojny

74,5

Szkoła Podtsawowa

Dawid Wojakiewicz

im. Bohaterów Tajnego Nauczania

12

Bartosz Galas

73,5

Szkoła Podstawowa im. Tadeusz Kościuszki w Sieprawiu

Michał Biela

13

Sajdak Patryk

69

Szkoła Podstawowa nr 3

Depta Piotr

im. Armii Krajowej w Pcimiu.

14

Kacper Maniecki

68,5

Szkoła Podstawowa
im. Marii Konopnickiej w Brzączowicach

Filip Wawrzusiak

15

Piotr Kraszczyński

65,5

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Trzebuni

Aleksandra Ostafin

16

Natalia Hajderek

65

Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Jaworniku

Karol Łabędzki

17

Grzegorz Folwarski

63

Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Jaworniku

Bartłomiej Dąbrowski.

18

Mikołaj Rozwadowski

61,5

Szkoła Podstawowa nr 1 im. K.K.Baczyńskiego
w Dobczycach

Jakub Piotrowski

19

Marzena Ciuś

60

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Trzebuni

Magdalena Ciuś

20

Pieron Jakub

50,5

Szkoła Podstawowa nr 3

Rapacz Marcin

im. Armii Krajowej w Pcimiu.

21

Marsalik Damian

42,5

Szkoła Podstawowa nr 4

Kniarz Mateusz

im. Armii Krajowej w Pcimiu.

 

      Wyniki Szkół gimnazjalnych zawiera poniższa tabela

miejsce

Imięi nazwisko

pkt

Szkoła

1

Dawid Jakubiak

101

Gimnazjum nr.1 im. Jana Pawła II
w Pcimiu

Mateusz Tupta

2

 Eryk Dziewoński

97

Gimnazjum
im. Jana Pawła II w Dobczycach
Opiekun Łukasz Chanek

Łukasz Kasprzycki

3

Bartłomiej Hodurek

61,5

Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Trzebuni

Maksym Kruszec

   

  Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach. Zespołu Szkół w Dobczycach. Nagrody wręczył Wicestarosta Powiatu Myślenickiego Andrzej Pułka oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Dobczycach Bogusław Lichoń.

Serdecznie dziękujemy fundatorom nagród Szczególne podziękowania kierujemy do Piekarni Cukierni Złoty Kłos, która po raz kolejny ufundowała poczęstunek dla uczestników konkursu oraz Jerzemu Michorczykowi wraz uczniami klasy 3TG Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych za obsługę gastronomiczną  oraz  klasie 2T1 Technikum  Informatycznego za pomoc w organizacji zawodów.

Praktyki w Londynie









Back to top